Upravljavske naloge
Področja dela in nalogeVlada je 23.12.2024 izdala Uredbo o Načrtu upravljanja Krajinskega parka Sečoveljske soline za obdobje 2024 – 2034. Uredba o Načrtu upravljanja Krajinskega parka Sečoveljske soline za obdobje 2024–2034 je bila objavljena v UL RS 24.12.204 in je veljavna od 8.1.2025.
Načrt upravljanja Krajinskega parka Sečoveljske soline za obdobje 2024 – 2034 (načrt upravljanja) je programski akt, v katerem se za obdobje 10 let opredeljuje vizijo varstva in razvoja krajinskega parka na podlagi Zakona o ohranjanju narave (ZON), Uredbe o Krajinskem parku Sečoveljske soline, koncesijske uredbe in koncesijske pogodbe za upravljanje krajinskega parka, mednarodnih konvencij in evropskih predpisov s področja ohranjanja narave, ocene ter analize stanja parka. Pri tem se upošteva tudi dejstvo, da se v parku odvija tradicionalno pridobivanje morske soli kot gospodarska dejavnost rabe mineralne surovine na podlagi podeljene rudarske koncesije. Na manjšem delu krajinskega parka je kulturni spomenik Muzej solinarstva, celotne soline imajo status kulturne dediščine in so zavarovane z občinskim odlokom.
Z načrtom upravljanja se določajo dolgoročni in temeljni cilji upravljanja parka, in sicer ohranitev naravnih vrednot, vrst in habitatnih tipov ter solinarske krajine, omogočanje doživljanja in spoznavanja parka z vizijo obiskovanja parka, prispevanje k uresničevanju ciljev javnega interesa z drugih področij, zlasti prispevanje k varstvu kulturne dediščine, omogočanje povezanosti lokalnega prebivalstva s parkom in zagotavljanje učinkovitega in preglednega poslovanja upravljanja krajinskega parka.
V okviru ciljev upravljanja so določene naloge in aktivnosti upravljavca, predstavljena je organizacija in financiranje upravljanja. Podane so varstvene usmeritve za ravnanja in izvajanje dejavnosti, ki vplivajo na cilje ohranjanja narave ter kazalniki, s katerimi se preverja uresničevanje varstvenih ciljev ter učinkovitost upravljanja.
Koncesijska pogodba, ki je bila 17.8.2023 z aneksom podaljšana za naslednjih 10 let ureja medsebojna razmerja med koncedentom (vlado) in koncesionarjem (podjetjem Soline) v zvezi s koncesijo za upravljanje parka in rabo naravne vrednote Sečoveljskih solin. Koncesionar bo s podpisom pogodbe pridobil izključno pravico za upravljanje parka in rabo naravne vrednote, koncedent pa bo v okviru zakonov in drugih predpisov storil vse, da bo koncesionar pridobil vodne pravice za rabo vode v obsegu, kolikor je potrebno za izvrševanje obeh koncesij po tej pogodbi. Koncesijska pogodba med drugim tudi določa, da mora koncesionar v enem letu po podpisu pogodbe v sodelovanju z Zavodom RS za varstvo narave izdelati osnutek načrta upravljanja parka za obdobje desetih let ter ga posredovati najprej Odboru Krajinskega parka Sečoveljske soline v mnenje in pripombe, kasneje pa usklajenega še v mnenje ministrstvu in nato vladi v sprejem. Koncesionar mora vsakih pet let po sprejemu načrta upravljanja parka poročati Vladi RS o njegovem izvajanju.