2023 07 04 11 59 15

LIFE URCA PROEMYS

Cover Facebook

V Genovi se je pričel 5-letni projekt LIFE URcA PROEMYS za ohranjanje močvirske sklednice v Sloveniji in Italiji. Vodilni partner projekta je WWF Italija, v projektu pa poleg 7 italijanskih partnerjev sodelujeta tudi Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje in Soline Pridelava soli d.o.o.

Začetek projekta: 10.1.2022

Zaključek projekta: 30.9.2027

Finančni mehanizem: program LIFE

Koordinator projekta / Vodilni partner: WWF Italija

Partnerji projekta:

  • 7 italijanskih partnerjev: Univerza v Firencah, Univerza Modena in Reggio Emilia, Costa Edutainment/Akvarij Genova, Univerza v Pisi, Centro Studi Bionaturalistici Srl, Parco Lombardo Valle del Ticino, Ente di gestione per i Parchi e la Biodiversità Emilia Centrale
  • 2 slovenska partnerja: SOLINE Pridelava Soli d.o.o in Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje

Namen rojekta je izboljšati stanje ohranjenosti avtohtone želve močvirske sklednice (Emys orbicularis) v Italiji in Sloveniji z ohranjanjem genetske pestrosti obstoječih populacij. Močvirska sklednica (Emys obicularis) je ena najbolj razširjenih vrst močvirskih želv v južni in srednji Evropi, zahodni Aziji in severni Afriki. Njen življenjski prostor sestavljajo vodna okolja, kot so ribniki, jezera, reke in močvirja.

Preživetje te vrste ogrožajo spreminjanje, razdrobljenost in uničenje naravnih habitatov, prisotnost tujerodnih vrst vodnih želv, vznemirjanje in plenjenje jajc in mladih osebkov, izguba genetske identitete populacij na različnih ozemljih in dosedanja odsotnost načrtov in ciljne koordinacije ukrepov za ohranitev te vrste.Projekt vključuje naslednje ukrepe za izboljšanje stanja ohranjenosti:

  • izdelava Celostnega načrta upravljanja, ki bo zagotovil ustrezno gospodarjenje s to vrsto na vseh območjih, kjer je prisotna,
  • zatiranje invazivnih tujerodnih vrst na 39 območjih Natura 2000 z odlovom osebkov in njihovim gojenjem v specializiranih zavetiščih,
  • obnova habitatov na vsaj 30 izbranih območjih, ki pokrivajo skupno površino 9 hektarjev, vključno z različnimi vrstami mokrišč, močvirij, rečnih območij, gozdnatih ali obalnih sipin in poplavnih območij v obeh vključenih državah,
  • ponovna naselitev (repopulacija) v naravi na vsaj trinajstih ciljnih območjih z vzrejnimi dejavnostmi v nadzorovanem okolju v 7 vzrejnih centrih v Italiji, ki bodo po potrebi nadgrajeni.

Za več informacij: #EM#75736162747769626570794b7b7a68217965#EM#


Parco Lombardo della Valle del Ticino
Krajinski park Ljubljansko barje
Parchi Emilia Centrale
Museo di Storia Naturale
Università di Pisa
Krajinski Park Sečoveljske Soline
WWF Italia
Cesbin
#Eubiodiversity #LIFEprogramme #LIFEproject #LIFEprojects #Natura2000

03.05.2024

Umetno gnezdišče in platforme za sončenje močvirskih sklednic

V aprilu smo na območju Rudnika-Korea nadaljevali z deli za renaturacijo območja in izboljševanje življenjskih pogojev za ohranjanje močvirske sklednice. Dela potekajo v okviru projekta LIFE URCA PROEMYS.

V okviru projekta smo na nasipih uredili položnejše prehode, postavili smo 10 plavajočih platform za sončenje in uredili 10 m2 veliko umetno gnezdišče. Platforme za sončenje sklednice že uporabljajo. Na gnezdišču bomo v prihodnje postavili tudi kamero, ki bo 24 ur dnevno spremljala dogajanje na gnezdišču.

Populacija močvirskih sklednic se na tem območju stara, kar pomeni, da je gnezditveni uspeh slab. Z umetnim gnezdiščem, ki je zaščiteno pred plenilci bomo v okviru projekta LIFE UrCA PROEMYS močvirski sklednici, ki je naša kvalifikacijska Natura 2000 vrsta (vključena je na seznam strogo zavarovanih vrst vretenčarjev Bernske konvencije - II. dodatek in na seznam Direktive o habitatih - dodatek II), zagotovili ugodno ohranitveno stanje. Če bo gnezdenje uspešno, bo znano že prihodnje leto.

26.04.2024

Delavnica za učence OŠ

Včeraj smo v okviru projekta LIFE URCA PROEMYS izvedli raziskovalno delavnico za otroke. V okviru delavnice smo raziskovali želvo močvirsko sklednico (Emys orbicularis) v Krajinskem parku Sečoveljske soline. Delavnice so se udeležili učenci 4. C razreda OŠ Lucija.

Delo je potekalo na terenu na območju Rudnika, kjer so otroci sodelovali pri določevanju spola, starosti, meritvah, tehtanju in fotografiranju želv ter vpisu podatkov. Spoznali so življenjsko okolje močvirske sklednice in se seznanili z ukrepi za njeno ohranitev, ki smo jih v okviru projekta izvedli v parku. Vzdušje je bilo enkratno. LIFE UrCA PROEMYS, je 5-letni projekt za ohranjanje močvirske sklednice v Sloveniji in Italiji. Vodilni partner projekta je WWF Italija, v projektu pa poleg 7 italijanskih partnerjev sodelujeta tudi slovenska partnerja Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje in Soline Pridelava.

15.04.2024

Nadzorni obisk projekta LIFE URCA PROEMYS

Včeraj, se je pod budnim očesom LIFE monitorja Noemi Spagnoletti na Ljubljanskem barju zaključil tridnevni nadzorni obisk projekta LIFE URCA PROEMYS.

Srečanja so se udeležili tudi vsi partnerji projekta. Prvi dan je bil namenjen vsebinski in finančni predstavitvi projekta, medtem ko sta bila naslednja dva namenjena terenskim ogledom projektnih aktivnosti. Udeleženci so si v KPSS ogledali monitoring močvirske sklednice ter obnovitvena dela za renaturacijo območja in izboljševanje življenjskih pogojev za ohranjanje močvirske sklednice.

10.11.2023

Zgibanka o ohranjanju močvirske sklednice

V okviru projekta LIFE URCA PROEMYS je izšla zgibanka o ohranjanju močvirske sklednice (Emys orbicularis). V zgibanki so predstavljene osnovne značilnosti močvirske sklednice, njena razširjenost, prehrana ipd. V njej izvemo tudi zakaj je močvirska sklednica ogrožena in kako ji lahko pomagamo. Na kratko je predstavljen tudi projekt Life Urca Proemys s predvidenimi aktivnostmi.

#Eubiodiversity #LIFEprogramme #LIFEproject #LIFEprojects #Natura2000

09.07.2023

Uspešno zaključen poletni raziskovalni tabor LIFE URCA PROEMYS

V petek 7.7.2023 se je s predstavitvami dela za starše končal poletni raziskovalni tabor LIFE URCA PROEMYS. Skupaj z otroki smo preučevali močvirsko sklednico. Tabor smo uspešno zaključili. Ekipa KPSS in CŠOD se zahvaljuje vsem udeležencem za prijetno druženje.

V okviru projekta LIFE URCA PROEMYS smo od 3.7. do 7-7- 2023 izvedli poletni raziskovalni tabor za otroke. V okviru tabora smo raziskovali želvo močvirsko sklednico (Emys orbicularis) v Krajinskem parku Sečoveljske soline. 

Otroci so bili razdeljeni v štiri skupine. S kanuji so si ogledali Krajinski park Sečoveljske soline, kjer so imeli tudi voden ogled. Delo je potekalo na terenu po delovnih postajah, kjer so otroci sodelovali pri določevanju spola, starosti, meritvah, tehtanju in fotografiranju želv ter vpisu podatkov.  Da je bilo vzdušje na taboru enkratno, so poskrbeli inštruktorji CŠOD ter strokovno osebje KPSS.

Otroci so imeli tudi dve popoldanski delavnici,  kjer so poustvarjali življenjska okolja močvirske sklednice, izdelali pa so tudi strip in ga predstavili vsem sodelujočim. V večernih predavanjih so spoznali tudi tujerodne vrste, ki ogrožajo močvirsko sklednico, veterinar za eksotične živali pa jim je predstavil svoje delo in akvaponiko. Prespali so tudi v šotorih. Vreme nam je bilo naklonjeno, tako, da smo izedli vse načrtovane aktivnosti. Tudi prostočasnih dejavnosti ni manjkalo, saj so imeli otroci na razpolago vse športne rekvizite, bili pa so tudi na kopanju v morju.

Tabor je bil za otroke brezplačen, saj smo ga izvedli v okviru projekta LIFE UrCA PROEMYS, ki je 5-letni projekt za ohranjanje močvirske sklednice v Sloveniji in Italiji. Vodilni partner projekta je WWF Italija, v projektu pa poleg 7 italijanskih partnerjev sodelujeta tudi slovenska partnerja Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje in Soline Pridelava soli d.o.o.

04.05.2023

RAZPIS ZA POLETNI TABOR LIFE URCA PROEMYS

Krajinski park Sečoveljske soline (SOLINE Pridelava soli d.o.o.) Vabi »mlade raziskovalce« na poletni raziskovalni tabor, ki ga organiziramo od 3. julija do 7. julija 2023 (v času poletnih počitnic) za otroke starosti od 10 do 12 let. Število otrok na taboru je omejeno na 20 otrok. Tabor bo potekal od ponedeljka popoldan do petka dopoldan v domu CŠOD Burja na Seči, kjer bodo otroci imeli zagotovljeno prenočišče, dnevne obroke in prostočasne dejavnosti.

V okviru tabora bomo raziskovali želvo močvirsko sklednico Emys orbicularis v Krajinskem parku Sečoveljske soline. Otroci se bodo na teren vozili s kolesi, en večer pa bodo prespali v šotorih, ki jih bodo postavili sami. Po večerji bodo imeli poučna predavanja o zavarovanih območjih, o močvirski sklednici in tujerodnih želvah, ki jo ogrožajo, imeli pa bodo tudi popoldanske ustvarjalne delavnice.

Otroci bodo razdeljeni v štiri skupine. Delo bo potekalo na terenu po delovnih postajah, kjer bodo otroci sodelovali pri določevanju spola, starosti, meritvah, tehtanju in fotografiranju želv ter vpisu podatkov. 

Da bodo vzdušje in aktivnosti na taboru enkratne, bodo poskrbeli inštruktorji CŠOD ter strokovno osebje KPSS.

Otroci naj na tabor prinesejo naslednjo opremo za delo na terenu:

  • Primerna oblačila za delo v naravi (npr. majice s kratkimi rokavi, dolge hlače, kape za zaščito pred soncem …);
  • nekaj rezervnih oblačil (npr. majico, kratke hlače, nogavice);
  • obutev primerna za hojo po naravi (npr. pohodni čevlji);
  • spalno vrečo in podlogo za spanje v šotoru;
  • svetilko z rezervnimi baterijami;
  • pribor za osebno higieno (npr. milo, šampon, zobna pasta, zobna ščetka, brisače);
  • kremo za sončenje in zaščito pred komarji in klopi;
  • nekaj denarja za morebitne nakupe (npr. sladoled, voda);
  • pribor za pisanje in beleženje (npr. zvezek, pisala).

Poleg tega bomo za otroke zagotovili ustrezno opremo za delo z želvami, kot so rokavice in razkužila za roke ter opremo za postavitev šotorov.

Tabor je za otroke brezplačen, saj ga bomo izvedli v okviru projekta LIFE UrCA PROEMYS, ki je 5-letni projekt za ohranjanje močvirske sklednice v Sloveniji in Italiji. Vodilni partner projekta je WWF Italija, v projektu pa poleg 7 italijanskih partnerjev sodelujeta tudi slovenska partnerja Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje in Soline Pridelava soli d.o.o.

Prijavnica je na naslovu  https://form.jotform.com/230571510122339 

Prijave zbiramo predvidoma do 15. junija, oziroma do zapolnitve razpoložljivih mest. 10 prijavljenih bomo sprejeli v mesecu maju in 10 v mesecu juniju. Ker je število otrok omejeno, bomo pri izbiri upoštevali predvsem vrstni red prijav ter vaš opis zakaj je vaš otrok primeren za raziskovalni tabor.

Vabljeni, da se nam pridružite na poletnem raziskovalnem taboru!

Ekipa KPSS

26.04.2023

Monitoring močvirskih sklednic in okrasnih gizdavk se nadaljuje

V soboto 22. aprila smo zaključili drugi mesečni monitoring močvirske sklednice (Emys orbicularis) ter izlov tujerodnih okrasnih gizdavk (Trachemys scripta). Monitoring poteka v okviru projekta LIFE Urca PROEMYS. Ulovili in čipirali smo 60 osebkov močvirske sklednice, tujerodnih okrasnih gizdavk nismo ulovili.

V jarku ob letališču na Fontaniggeah sta nas presenetila dva osebka odraslih samic močvirske sklednice, ki sta bila precej poškodovana po zgornji in spodnji strani oklepa, rob zgornjega oklepa je bil sveže pogrizen, na oklepih so bili vidni sledovi zob. V preteklosti smo že naleteli na poškodovane osebke. Poškodbe pa je večinoma povzročila lisica in niso bile tako obsežne (manjkajoči krempelj, del repa, manjše sledi na oklepu ...), zato nas tokrat tovrstne poškodbe, ki smo jih kasneje tudi razkužili, niso pustile ravnodušne, saj jih je zanesljivo povzročil šakal. Šakala v preteklosti tu ni bilo. Pojavljal se je le občasno, zadnji dve leti pa tu živi in koti mladiče. Ker velja populacija na Fontaniggeah za uspešno z veliko mladimi osebki (tudi mladiči), nas skrbi prihodnost in obstoj te populacije močvirskih sklednic, saj lahko šakal brez težav požre manjše osebke.

15.04.2023

Srečanje centrov Emys

12. in 13. aprila je v Genovi in Albengi (SV) v okviru projekta LIFE URCA PROEMYS, ki ga sofinancira Evropska unija, potekal prvi v nizu izobraževalnih dogodkov in razprav o ohranjanju vrste Emys orbicularis v Liguriji (Italija).

V Akvariju Genova in centru Emys v Leci di Albenga (SV) so se srečali tehniki in vodje 11 ''Centrov Emys'', ki delujejo na ozemlju Italije. Srečanje je bilo namenjeno razpravi o različnih pristopih k razmnoževanju in izpustu te vrste v naravo, katerih namen je spodbujati njeno ohranjanje in zmanjšati upad.

#Eubiodiversity #LIFEprogramme #LIFEproject #LIFEprojects #Natura2000

25.03.2023

Prve močvirske sklednice v KPSS z mikročipi

Od srede 22.3. do petka 24.3.2023 smo na območju KPSS izvedli prvi letošnji redni monitoring močvirske sklednice (Emys orbicularis) in okrasne gizdavke (Trachemys scripta), ki ga izvajamo v okviru projekta LIFE UrCA PROEMYS. V postavljene vrše se je v treh lovnih dnevih na 8 lokacijah ulovilo 27 močvirskih sklednic.

Dve želvi sta bili ujeti na novo, ostale so bile ujete ponovno in so bile v preteklih letih že označene s piljenjem lusk. Letos smo v okviru projekta LIFE UrCA PROEMYS močvirskim sklednicam pričeli vstavljati mikročipe nano velikosti, ki bodo nadomestili klasično označevanje in v prihodnje tudi hitrejše prepoznavanje ulovljenih osebkov. Vse osebke smo fotografirali, prvič pa smo pričeli tudi s fotografiranjem šarenice, ki je za vsak osebek povsem svojstvena. Od leta 2018 smo na območju KPSS ujeli skupaj že 701 osebek močvirske sklednice, prvih 27 pa je že prejelo mikročip. Da je vse potekalo kot mora, je čipiral veterinar Peter Maričič iz Kopra, podatke meritev in čipiranja pa je zapisovala študentka magistrskega študija varstva narave na FAMNIT-u, kolegica Melina Tadić iz Pule, ki je trenutno pri nas na obvezni študijski praksi.

Preživetje te vrste ogrožajo spreminjanje, razdrobljenost in uničenje naravnih habitatov, prisotnost tujerodnih vrst vodnih želv, vznemirjanje in plenjenje jajc in mladih osebkov, izguba genetske identitete populacij na različnih ozemljih in dosedanja odsotnost načrtov in ciljne koordinacije ukrepov za ohranitev te vrste.

S posegi v okviru projekta LIFE UrCA PROEMYS bomo močvirski sklednici, ki je naša kvalifikacijska Natura 2000 vrsta (vključena je na seznam strogo zavarovanih vrst vretenčarjev Bernske konvencije - II. dodatek in na seznam Direktive o habitatih - dodatek II), zagotovili ugodno ohranitveno stanje.

20.02.2023

Projekt LIFE URCA PROEMYS v Firencah

Četrtek 16. in petek 17. februar sta bila pomembna dneva za projekt LIFE URCA PROEMYS.

V četrtek je na Univerzi v Firencah potekal prvi obisk nadzornice projekta, ki smo se ga udeležili vsi partnerji. Ob prisotnosti nadzornice, ki jo je program LIFE pooblastil, da oceni napredek in ustreznost izvedbe projekta je glavni partner predstavil dosedanje aktivnosti projekta ter izzive s katerimi se spopadamo pri njegovi izvedbi.

V petek je potekala pomembna delavnica, ki se je je udeležilo 75 strokovnjakov in je prispevala k pripravi celostnega načrta upravljanja za močvirsko sklednico Emys orbicularis. Načrt bo eden najpomembnejših rezultatov projekta LIFE URCA PROEMYS, ki se bori za ohranjanje te avtohtone sladkovodne želve, ki jo ogrožajo raznovrstni dejavniki.

Na delavnici je KP Ljubljansko barje predstavil tudi ohranitveno stanje močvirske sklednice v Sloveniji ter aktivnosti, ki so bile bile v preteklosti izvedene za njegovo izboljšanje.

16.01.2023

Pričeli smo z urejanjem območja Rudnik-Korea za ohranitev močvirske sklednice

Pred tednom dni smo na območju Rudnika-Korea pričeli z deli za renaturacijo območja in izboljševanje življenjskih pogojev za ohranjanje močvirske sklednice. Dela potekajo v okviru projekta LIFE PROEMYS.

Pred tednom dni smo na območju Rudnika-Korea pričeli z deli za renaturacijo območja in izboljševanje življenjskih pogojev za ohranjanje močvirske sklednice. Dela potekajo v okviru projekta LIFE PROEMYS.

Umetno ustvarjeni pretežno kamniti nasipi iz rudniške jalovine obeh bajerjev so precej strmi in previsoki. Podobno velja za umetne otoke obeh bajerjev. Nasipe bomo znižali in zmanjšali naklon nasipov, saj le-ta predstavlja nevarnost mladim želvicam zaradi utopitve. Nasipe bomo dodatno zravnali in nanje dodali zemljo.

Na območju Rudnika je opazno tudi zarašanje nasipov, opazna je sukcesija vodnega habitata (zaraščanje s trstičjem) in posledično manjšanje odprtih vodnih površin. Dolgoročno to lahko pomeni manjše število primernih leg za sončenje in območij za prehranjevanje močvirske sklednice ter odlaganje jajc. Zato bomo na nasipih redno odstranjevali tudi ruderalno zarast. Dodatno bomo postavili plavajoča počivališča za sončenje, na enem od nasipov pa uredili poskusno umetno gnezdišče, ki bo varno pred plenilci.

Glede na pridobljene rezultate ugotavljamo, da se populacija na tem območju stara, kar pomeni, da je gnezditveni uspeh slab. S posegi v okviru projekta LIFE UrCA PROEMYS bomo močvirski sklednici, ki je naša kvalifikacijska Natura 2000 vrsta (vključena je na seznam strogo zavarovanih vrst vretenčarjev Bernske konvencije - II. dodatek in na seznam Direktive o habitatih - dodatek II), zagotovili ugodno ohranitveno stanje.

(foto sklednice Pino Piccardo e Renato Cottalasso )

logotipi vsi

10.11.2022

Krajinski park Sečoveljske soline sodeluje v novem LIFE projektu - LIFE UrCA PROEMYS

Na današnjem uradnem začetnem “kick-off” sestanku projekta v Genovi smo zbrani vsi partnerji projekta. 5 letni projekt, ki se izvaja od oktobra 2022 do septembra 2027 je financiran iz evropskega sklada LIFE. Vodilni partner projekta je WWF Italija, v projektu pa sodeluje še 7 italijanskih in 2 slovenska partnerja (poleg KPSS še Krajinski park Ljubljansko barje).

Projekt je namenjen ohranitvi in repopulaciji močvirske sklednice (Emys orbicularis) z izvajanjem aktivnosti namenjenih izboljšanju naravnih habitatov močvirske sklednice in z odstranitvijo invazivnih tujerodnih vrst iz narave ter z osveščanjem javnosti.