Obvestila

23. april 2012

Iztok Škornik - Favnistični in ekološki pregled ptic Sečoveljskih solin

Le redko se zgodi, da dobiš v recenzijo obsežna in zaključena dela o določeni tematiki. Ko so me povabili, da to storim za monografsko delo Favnistični in ekološki pregled ptic Sečoveljskih solin, sem bil prijetno presenečen in tudi zadovoljen. Iztok Škornik, izkušeni ornitolog, goreč naravovarstvenik in domiselni fotograf, predvsem pa zanesenjak od glave do pete, je spet prekosil samega sebe.

Po monografiji Sto slovenskih ptic in vodniku po Sečoveljskih solinah z naslovom Spoznajmo soline se je tokrat lotil celovitega pregleda ptic Sečoveljskih solin. Zajetna študija obravnava ptičji svet Sečoveljskih solin, ki je plod 25 let dolgega in neutrudnega zbiranja podatkov. Pri prebiranju teh vsebin kar nisem mogel mimo tega, da ne bi pomislil na vse tiste pionirje, ki so orali ledino v spoznavanju ornitološke zakladnice Sečoveljskih solin: Bernardo Schiavuzzi, Božidar Ponebšek, Iztok Geister, Janez Gregori in Dare Šere. A prav Škorniku in njegovim lokalnim sotrpinom iz Ornitološkega društva Ixobrychus gre velika zasluga za nadgradnjo znanja in začetek načrtnega spremljanja ornitofavne solin ter predvsem razodevanje pomena tega Eldorada za Slovenijo, Jadran in Mediteran, ki je imelo ne nazadnje tudi velik vpliv pri  zavarovanju Sečoveljskih solin. 

Monografija je v prvi vrsti neizčrpen vir o vseh vrstah ptic, ki so bile kdaj koli zabeležene v Sečoveljskih solinah, pa naj si bodo to gnezdilke, prezimovalke, letni ali zimski gosti ali pa klateži. Kar pa daje dodano vrednost, je gotovo dejstvo, da nudijo kontinuirani podatki v zadnjih petindvajsetih letih možnost ugotavljanja trendov za posamezne vrste. Avtor je uspel tudi podati temeljne ekološke dejavnike, ki opredeljujejo ornitofavno solin, začenši od vodnega režima in ohranjenosti nasipov, prek sukcesijskih nizov in problemov, povezanih s plenilci in ne nazadnje s poletnimi ujmami, zaradi katerih praktično vsako leto mnoge solinske ptice plačajo velik davek. Vse čestitke podjetju Soline, da je prepoznalo pomembnost izdaje tovrstne monografije in omogočilo njen izid. 

Drzen mora biti človek, ki se loti takega projekta. In resnici na ljubo, Iztoku Škorniku drznosti ni nikoli primanjkovalo. Spominjam se, kako se je začel ukvarjati z moderno tehniko ornitološkega fotografiranja ali tako imenovano digiskopijo, ki jo je hitro osvojil, obenem pa v Sloveniji pridobil veliko somišljenikov, ki so sledili njegovim korakom. Tudi za ta projekt je uporabljal moderne pristope, s katerimi je v zadnjih letih terenske popise iz solin direktno zapisoval v podatkovne baze računalnikov. Včasih pa je tudi improviziral. Spominjam se, da me je pred nekaj leti povabil na obročkanje beločelih deževnikov, ki pa jih je bilo potrebno najprej uloviti s pomočjo posebne lovne pasti in ribiške palice. 

Zato ob tem novem podvigu avtorju želim,  da mu ne bi nikoli zmanjkalo drznosti in sape, knjigi pa, da bi v slovenskem prostoru našla mesto, ki ji pripada. Pa ne samo med zapriseženimi ornitologi, ampak tudi med tistimi, ki se zavedajo izjemne zakladnice biološke raznovrstnosti Sečoveljskih solin, ki krasi našo državico.  


14. marec 2012 prof. dr. Lovrenc Lipej 


PDF

Zadnje novice

progasti
Zanimiva opazovanja

20. april 2025

Opazovanje progastega goža v Sečoveljskih solinah

Včeraj 19.4.2025 nas je razveselila novica o ponovnem pojavljanju progastega goža (Elaphe quatuorlineata) v Sečoveljskih solinah. Na makadamski poti ob izlivu Dragonje ga je fotografiral naš zunanji sodelavec I. Zupan.

Preberi več
2023 07 04 11 59 14
Obvestila

14. april 2025

RAZPIS ZA POLETNI TABOR LIFE URCA PROEMYS

Krajinski park Sečoveljske soline (SOLINE Pridelava soli d.o.o.) vabi študente - raziskovalce na poletni raziskovalni tabor, ki bo potekal od 30. junija do 4. julija 2025 (v času poletnih počitnic) za študente biologije in ustreznih naravoslovnih smeri. Število mest na taboru je omejeno na 20 udeležencev. Lokacija in namestitev: Tabor bo potekal od ponedeljka popoldan do petka dopoldan v domu CŠOD Burja na Seči, kjer bodo imeli udeleženci zagotovljeno prenočišče, dnevne obroke, predavanja in prostočasne dejavnosti.

Preberi več
7639 0 768x576
Obvestila

24. marec 2025

Zaprt dostop na Fontanigge

Obiskovalce parka obveščamo, da bo od jutri 25.3.2025 pa do 27.3.2025 zaradi vzdrževalnih del na makadamski poti, ki vodi od mejnega prehoda do Muzeja solinarstva, zaprt dostop na Fontanigge za vse obiskovalce. Hvala za razumevanje. Ekipa KPSS

Preberi več