
29. februar 2020
Kraljičica (Phylloscopus proregulus) nova vrsta v KPSS.
Včeraj popoldan je na naši obročkovalski postaji Stojbe na Fontaniggeah D. Fekonja iz Prirodoslovnega Muzeja Slovenije, sicer naš stalni zunanji sodelavec, ujel v mrežo izredno redko ptico - kraljičico. Gre za drugi podatek o tej vrsti v Sloveniji nasploh in za novo vrsto v našem KPSS.
Kraljičica gnezdi od južne Sibirije, zahodno blizu reke Jenisej, severne Mongolije preko Mandžurije do Himalaje in ob meji z Afganistanom. Živi v odprtih gozdovih tajge, zelo rada se zadržuje v krošnjah dreves, kjer se prehranjuje podobno kot naša kraljička z raznimi žuželkami in pajki.
Jeseni se odrasli osebki selijo, prvoletni (1y) pa samo delno. Prezimujejo v južni Kitajski, Indiji in jugovzhodni Aziji od nadmorske višine 300-1800 m.
Po do sedaj znanih podatkih lahko močni jugozahodni vetrovi ob visokem zračnem tlaku vlečejo iz vzhoda proti zahodu. Tako pomagajo selečim se pticam iz svojih gnezdišč selitev v nasprotno smer od običajne. Verjetno je zato toliko opazovanj kraljičice v zahodni Evropi v zadnjih letih. V Evropo prileti jeseni. V posameznih letih lahko tudi bolj množično. V Veliki Britaniji je preko 800 podatkov, na Danskem več kot 100, Finskem 400, Nizozemskem več kot 60, Norveškem 50, Švedskem 400, Poljskem 16, v Nemčiji več kot 50, Latviji 18, Litvi 10, Češki 1, Estoniji 9, na Ferskih otokih 1, v Franciji 8, Španiji 1, na Malti 1 (nov. 1987), na Madžarskem 1, v Bolgariji 2