
01. december 2011
Komatni deževnik prvič na prezimovanju v Sloveniji
1. december sicer ni koledarska zima, je pa začetek meseca, ki ga v ornitologiji obravnavamo kot začetek obdobja prezimovanja (december-januar).
Danes in včeraj je bil na območju Life v skupini 11 beločelih deževnikov Charadrius alexandrinus opažen osebek komatnega deževnika Charadrius hiaticula. Komatni deževnik se na območju Sečoveljskih solin pojavlja od februarja do novembra, najštevilčnejši pa je v času jesenske in spomladanske selitve. Največ jih je v maju. Pozno jesenskih podatkov je malo. Najkasneje je bil tu viden 12.11.1994, ko ga je opazoval B. Rubinič. Komatni deževnik je selivka iz visokega severa, ki prezimuje v Afriki in JZ Aziji ter ponekod v Sredozemlju. Izredno topla jesen in topel začetek decmebra pa je očitno botroval tudi zadrževanju, sicer osamljenega primerka komatnega deževnika. Kako pa je bilo z vremenom v letu 1994, ko se v Sečoveljskih solinah v prvi polovici novembra še zadrževal osebek te vrste?"Povprečna zimska temperatura je močno presegla dolgoletno povprečje; to je bila do takrat s 6,1 °C najtoplejša zima, v nadaljevanju obdobja pa so zabeležili tudi višjo temperaturo. Prva dva zimska meseca sta bila dokaj izenačena po povprečni temperaturi, po hladnih dnevih pa sta bila v ospredju januar in februar. Padavine so bile že šesto leto zapored precej pod dolgoletnim povprečjem, največ padavin je prispeval januar. Osončenost je bila skromnejša kot leta pred tem, a je bil kljub temu odmik od povprečja le neznaten. Največ oblačnosti je bilo tokrat decembra.
Jesen je bila zopet opazno toplejša kot v dolgoletnem povprečju; zadnjih šest jeseni je bilo namreč hladnejših od tokratne. V dokaj toplem septembru je bil dež pogost in obilen. Padavine so bile zelo blizu dolgoletnega povprečja, prav tako tudi osončenost. S prevladujočim oblačnim vremenom je to leto izstopal november. "