5 letni projekt, ki se izvaja od oktobra 2022 do septembra 2027 je financiran iz evropskega sklada LIFE. Vodilni partner projekta je WWF Italija, v projektu pa sodeluje še 7 italijanskih in 2 slovenska partnerja (poleg KPSS še Krajinski park Ljubljansko barje).
Projekt je namenjen ohranitvi in repopulaciji
močvirske sklednice (Emys orbicularis) z izvajanjem aktivnosti namenjenih izboljšanju naravnih habitatov močvirske sklednice in z odstranitvijo invazivnih tujerodnih vrst iz narave ter z osveščanjem javnosti.
Beri več
Naravovarstveni monitoring
05.01.2024
V Sloveniji se srečujemo z vse več invazivnimi tujerodnimi vrstami. Številne med njimi povzročajo kmetijsko ali gospodarsko škodo, spet druge so nevarne za zdravje ljudi. Prav vse invazivke pa negativno vplivajo na našo biotsko raznovrstnost, saj izrinjajo naše domorodne vrste in spreminjajo značilnosti ekosistemov.
Beri več
05.04.2023
To je zanimivo opazovanje. V KPSS jo gostota obeh vrst kar velika in sta obe vrsti precej skupaj, tudi na istih grmih. V KPSS je glavna hranilna rastlina črni trn. Obe tudi gradita pajčevinaste mreže, gosenice pa ne vidijo dobro. Tako jih naključje in podobno obnašanje spravi v sobivanje.
Beri več
26.08.2022
Od 22.8. do konca meseca poteka na obročkovalski postaji Stojbe na Fontaniggeah lov ptic v znanstvene namene.
Beri več
03.08.2022
S primernim upravljanjem vodnega režima in zadrževanjem okopnine ustvarjamo novo slano trato, ki jo sestavljajo halofitne trajnice (grmičasta členjača, ozkolistna mrežica, tolščakasta loboda in druge), kot tudi halofitne enoletnice (osočnik in primorski slanorad).
Beri več
14.04.2022
Danes smo na Fontaniggeah postavili dva hotela za žuželke v okviru načrtovane aktivnosti varstva prostoživečih opraševalcev v skladu z Načrtom aktivnosti Vlade RS za projekt »Svetovni dan čebel« do leta 2022.
Beri več