Dela v parku

01. december 2007

Obsežna dela na visokomorskih nasipih

V dneh po katastrofalnih poplavah konec septembra, ki so na območju KPSS sovpadle s prvim letošnjim obdobjem nadpovprečno visokih plim, je bilo


zaradi poškodb visokomorskih nasipov na Colomberi (med ustjema kanalov Pichetto in Grande) ter visokih voda in poškodb v strugi Dragonje razglašeno stanje povečane poplavne varnosti.V tistem času se je na omenjenih visokomorskih nasipih pojavilo več deset dodatnih poškodb, voda pa je dobesedno vdrla na območje Fontanigg.

Pred dnevi je nastopilo drugo obdobje povišanih gladin morja in takrat so se pozno septembrske razpoke spremenile v več metrske odseke popolnoma porušenih nasipov. Voda ob plimi je povsem poplavila območje Colombere in predrla tudi zadnji varovalni (zemeljski) nasip v smeri proti letališču. Ogroženo je bilo celotno območje Fontanigge, kjer je postavljen tudi Muzej solinarstva. Prav tako je bilo ogroženo tudi območje letališke infrastrukture ter del naselij v zaledju.
Po ogledih na terenu je bilo ugotovljeno, da so se stari preboji dodatno povečali v dolžini in v globini ter da so nastali novi preboji na zahodnem in jugozahodnem delu Colombere.
Zaradi velikega števila prebojev, se dotok morske vodne mase v Colomberi ob vsaki plimi morja toliko poveča, da se vodna gladina v Colomberi v času plimovanja izenači z morsko gladino.
Visoki vodostaji na področju Colombere povečujejo rušilno delovanje tudi na notranjih delih visokomorskih nasipov, kar povzroča rušenje že izbočenih notranjih kamnitih podpornih zidov, povečuje odnašanje zemeljske mase nasipov tudi s solinske (notranje) strani in pospešuje nastanek novih prebojev.

Tudi dostopna pot, ki je bila zgrajena z dovozom materiala ob levem bregu Drnice, je zaradi visokih vodostajev v Colomberi močno ogrožena. Zaradi nepravilne izvedbe, saj je bila le-ta zgrajena brez stranske zaščite, visoki vodostaji in valovanje odnašajo velike količine vgrajenega materiala po celotni njeni dolžini. Zaradi tega se dan za dnem vidno oži.
Po hitri intervenciji in dodatni finančni pomoči države so stekla obsežna dela na visokomorskih nasipih. Večji del je že saniran, nekaj odsekov pa bo treba še sanirati.

Zadnje novice

progasti
Zanimiva opazovanja

20. april 2025

Opazovanje progastega goža v Sečoveljskih solinah

Včeraj 19.4.2025 nas je razveselila novica o ponovnem pojavljanju progastega goža (Elaphe quatuorlineata) v Sečoveljskih solinah. Na makadamski poti ob izlivu Dragonje ga je fotografiral naš zunanji sodelavec I. Zupan.

Preberi več
2023 07 04 11 59 14
Obvestila

14. april 2025

RAZPIS ZA POLETNI TABOR LIFE URCA PROEMYS

Krajinski park Sečoveljske soline (SOLINE Pridelava soli d.o.o.) vabi študente - raziskovalce na poletni raziskovalni tabor, ki bo potekal od 30. junija do 4. julija 2025 (v času poletnih počitnic) za študente biologije in ustreznih naravoslovnih smeri. Število mest na taboru je omejeno na 20 udeležencev. Lokacija in namestitev: Tabor bo potekal od ponedeljka popoldan do petka dopoldan v domu CŠOD Burja na Seči, kjer bodo imeli udeleženci zagotovljeno prenočišče, dnevne obroke, predavanja in prostočasne dejavnosti.

Preberi več
7639 0 768x576
Obvestila

24. marec 2025

Zaprt dostop na Fontanigge

Obiskovalce parka obveščamo, da bo od jutri 25.3.2025 pa do 27.3.2025 zaradi vzdrževalnih del na makadamski poti, ki vodi od mejnega prehoda do Muzeja solinarstva, zaprt dostop na Fontanigge za vse obiskovalce. Hvala za razumevanje. Ekipa KPSS

Preberi več