a majestic frontal closeup of the european pond tu

Močvirska sklednica je edina slovenska avtohtona sladkovodna želva.  V skladu z Direktivo Sveta o ohranjanju naravnih habitatov ter prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst je območje Sečoveljskih solin s kanalom sv. Jerneja od leta 2004 opredeljeno kot posebno območje varovanja (pSCI) za močvirsko sklednico. Izvajanje habitatne direktive vključuje redno spremljanje stanja in zagotavljanje podatkov o prisotnosti in dinamiki populacije ciljne vrste. Prisotnost močvirske sklednice v Sečoveljskih solinah je bila potrjena že pred letom 1996. Podatki o številu opaženih osebkov so temeljili le na naključnih opazovanjih. Prva manjša raziskava močvirske sklednice je potekala leta 2009 od leta 2018 pa poteka redni monitoring te kvalifikacijske vrste.

Glavni cilj je spremljanje stanja vrste na tem območju. Za zavarovano močvirsko sklednico je območje Sečoveljskih solin in estuarija Dragonje razglašeno kot območje Natura 2000, kar pomeni, da je pomembno za ohranjanje ugodnega stanja vrste. Od dveh opisanih podvrst v Sloveniji je v parku prisotna podvrsta E. o. hellenica. Gre za podvrsto močvirske sklednice, ki je v Sloveniji genetsko potrjena že od leta 2015 in je za razliko od E. o. orbicularis vezana na sredozemsko podnebje.

Glede na dozdajšnje rezultate monitoringa so Sečoveljske soline in dolina reke Dragonje eno od pomembnejših življenjskih prostorov za močvirsko sklednico v slovenski Istri in tudi v Sloveniji.

Razmnoževanje močvirske sklednice v tem delu parka je ocenjeno kot uspešno, jarek pa kot eden od ključnih habitatov za uspešno preživetje mladičev. Ohranjanje s trstičjem zaraščenih bregov in drugih naravnih sestojev obrežnega steblikovja je tako nujno za preprečevanje motenj in dostopa plenilcem. Veliko manj mladih osebkov je bilo ujetih na Rudniku. Podobno kot v preteklih letih je bil v tem delu parka z odkritjem izropanih gnezd znova potrjen velik pritisk plenilcev. Za uspešno dolgoročno razmnoževanje močvirske sklednice je bilo na območju Rudnika urejeno umetno gnezdišče.

Poleg pritiska plenjena je potrjena prisotnost tujerodnih vrst želv. 

Glede na rezultate monitoringa v obdobju 2018–2021 so Sečoveljske soline in dolina reke Dragonje eno od pomembnejših življenjskih prostorov za močvirsko sklednico v slovenski Istri in tudi drugod v Sloveniji. 

*V Sečoveljskih solinah velja za kvalifikacijsko vrsto v ugodnem ohranitvenem stanju.