Koledar opazovanja

Tachybaptus ruficollis

Poslušaj posnetek

IMG 7115

Mali ponirek naseljuje v Sloveniji predvsem plitve vode, bogate z vodnim in obrežnim rastlinjem, najdemo ga v gnojničnih jamah in tudi v somornici. V Sloveniji je dokaj pogost gnezdilec. Najštevilčnejši je v ravninskem delu severovzhodne Slovenije.

Z izjemo Sečoveljskih solin in Naravnega rezervata Škocjanski zatok ga v Koprskih brdih ni.

Tudi pozimi je mali ponirek splošno razširjen in se zadržuje ob površinskih vodah. Ponekod je stalnež in odleti šele potem, ko vode povsem zamrznejo, večinoma pa se pozimi zadržuje v bivališčih, kjer ne gnezdi. Posamič ali v manjših skupinah prezimuje v somornih plitvinah, ob rečnih izlivih in v solinskih kanalih, redkeje tudi na morju.

V Sečoveljskih solinah prezimuje posamič ali v manjših skupinah z nekaj deset osebki. Opazujemo ga lahko tudi na morju, večinoma pa se zadržuje v večjih solinskih kanalih. Pogosto naletimo nanj prav v kanalu Giassi.

Je edina vrsta ponirka, ki na območju Krajinskega parka Sečoveljske soline tudi gnezdi. Občasno gnezdi v manjšem bajerju pri rudniku v Sečovljah in redno v obsežnem trstišču ob izlivu reke Dragonje. Gnezdi tudi v Drnici na robu KPSS. Na območju Sečoveljskih solin gnezdi od 1 do 5 parov.

Gnezdo, ki ga iz rastlinskega gradiva naredi v ločju in trstičju, je lahko plavajoče. Samica znese 4 do 6 modrikasto belih jajc, ki se sčasoma zaradi gnijočih delov gnezda obarvajo rjavkasto. Mladiči se izležejo po 21 dneh, poletijo pa šele po 44 do 48 dneh