zivali

Živali

V zadnjih sto letih je območje Krajinskega parka Sečoveljske soline poznano tudi po pticah, saj je bilo doslej tu opaženih že več kot 300 različnih vrst. Soline so namreč veliko vodno telo, ki ga ptice ob selitvi uporabljajo kot prehranjevališče, prenočišče ali prezimovališče. Nekatere med njimi na solinah tudi gnezdijo. Tu so tudi značilna bivališča rastlinskih in živalskih vrst omejena na različno slana solna polja, solinske kanale in nasipe. 

Vendar ptice še zdaleč niso edine solinske prebivalke. V habitatih Sečoveljskih solin prebiva tudi veliko manjših živali in mnoge od njih imajo tu sploh edino prebivališče v Sloveniji. V plitvi slani vodi živijo mnogoščetinci, rakci, školjke, ličinke nekaterih vrst muh in še cela vrsta živali, ki so vabljiva hrana za ptice. Na območju solin živi nekaj čebeljih vrst, ki jih v Sloveniji najdemo le tu. Slanoljubne rastline v solinah gostijo tudi več vrst rastlinojedih stenic. Na trstju živijo nenavadni pajčji škržatki (Caliscelis wallengreni) in kratkokrile vitke stenice (Dimorphopterus blissoides). Po vlažnem solinskem blatu tekajo obrežne stenice (Halosalda lateralis). Dvoživk v solinah, zanje tako neugodnem življenjskem prostoru, pravzaprav ni. Posamezne debeloglavke (Pelophylax ridibundus), krastače (Bufo bufo), rosnice (Rana dalmatina) in zelene rege (Hyla arborea) najdemo le na solinskem obrobju – ob letališču in na Stojbah, kjer živi tudi navadni pupek (Triturus vulgaris).

V Krajinskem parku Sečoveljske soline je bilo skupno evidentiranih 900 vrst metuljev (precej vrst je novih za favno Slovenije), 40 vrst kobilic, dve vrsti bogomolk, 36 vrst kačjih pastirjev, pet vrst dvoživk in osem vrst plazilcev. Od tega je 48 zavarovanih vrst metuljev, ena zavarovana vrsta bogomolke, pet zavarovanih vrst dvoživk, šest zavarovanih vrst plazilcev. 57 vrst metuljev, štiri vrste dvoživk in šest vrst plazilcev je na rdečem seznamu ogroženih vrst. Dve vrsti metuljev in ena vrsta plazilcev spadajo k vrstam Nature 2000. Že samo ti podatki povedo, kako pomembne so Sečoveljske soline za ohranjanje redkih in zavarovanih vrst, čeprav so po svojem obsegu razmeroma majhno zavarovano območje.

Med najzanimivejšimi najdbami velja omeniti številno populacijo močvirske sklednice (Emys orbicularis) in nočnega metulja hromega volnoritca (Eriogaster catax). Obe vrsti spadata med naše zavarovane vrste in vrste posebnega pomena – NATURA 2000.